Babeszjoza – czy od owej przypadłości nasz czworonóg może umrzeć?

Babeszjoza u czworonoga – objawy i podstawy niedyspozycji, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza jest nierzadko występującą u piesków chorobą odkleszczową. Skoro zatem zdarza nam się kierować naszego psa na spacer do parku albo lasu, powinniśmy znać kiedy wykryć jej przejawy. Prędko wykryta babeszjoza staje się osiągalna do gruntownego uleczenia. Nie hospitalizowana może doprowadzić natomiast do śmierci stworzenia.

Podstawy i także wskaźniki dolegliwości

Babeszjoza grozi psom w każdym wieku, wprawdzie wysoce wrażliwe są czworonogi młode, które mają poniżej 8-go miesiąca istnienia. Powiększone niebezpieczeństwo zarażenia się dotyczy także piesków ras: greyhound plus pitbull. Przypadłość owa nazywana jest także piroplazmozą oraz grozi swym czworonożnym towarzyszom niestety nie zaledwie podczas sezonu letniego. Jeżeli temperatura na polu przekracza 5 stopni Celsjusza, piesek może prawdopodobnie zarazić się babeszjozą. Nagminnie natomiast do zarażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Jeśli kleszcz będący nosicielem choroby ukąsi czworonoga i przeżyje w nim więcej niżeli dobę, dolegliwość jest podana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się krzewić. W trakcie trwania owego procesu regularnie dochodzi do mocnych stanów zapalnych istotnych narządów. Wynika to zatem z walki układu odpornościowego z rzęsistkiem powodującym babeszjozę, plus z straty czerwonych krwinek. Pierwszorzędne znaki choroby pojawić się mogą zaledwie po gdzieś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, przemiana barwy moczu z żółtego na czerwony. Następnymi dowodami nie leczonej choroby mogą stanowić takie dylematy jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeśli jeszcze dojdzie do powikłań, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, schorzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, i ostatecznie, niestety ze śmiercią zwierzęcia.
kup legowisko swojemu psu kliknij https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Ocena

Najlepiej odkryć babeszjozę przez stworzenie badania krwi. Gdy w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za dysfunkcję, możemy posiadać pewność co do zidentyfikowania. W poniektórych przykładach pasożyty umieją nie być od razu widoczne i dodatkowo przydatne jest wzięcie pokaźniejszej ilości próbek krwi oraz wykonanie pomocniczych badań.

Babeszjoza u psa: w jaki sposób działać?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie łatwe. Nie występuje bowiem jedyny lek, który z prostotą zwyciężył ową wadę. Działanie babeszjozy składa się z podawania antybiotyków, specyfików przeciwko pierwotniakom, tudzież sterydów. Nadarza się też, że w wyniku straty czerwonych krwinek nieunikniona jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od kilku dni do choćby paru tygodni. Najkorzystniejsze przewidywania są wówczas, kiedy choroba zostanie wykryta jeszcze póki zajdzie do dużego niedoboru czerwonych krwinek.