Drapak dla kota – dlaczego jest niezbędny?

Na pewno każdy chociaż raz widział kota, który wyciągniętymi łapami drapie jakiś przedmiot. W mieszkaniu najczęściej ofiarą pada kanapa, fotel, drewniany mebel, a nawet dywan. Mówimy wtedy często, że kot „ostrzy pazury”.

Drapanie to jedna z naturalnych czynności, którą musi wykonywać każdy zdrowy kot. I nie chodzi tu wcale o ostrzenie pazurów, bo pazury każdy kot ma bardzo ostre. Poduszeczki na łapach wydzielają zapach, którym kot oznacza swoje terytorium. Zostawia też ślady pazurów na przedmiotach, również w celu zakomunikowania, że to jego teren. Jeżeli kot w ogóle nie zajmuje się drapaniem, jest to dla nas sygnał, że coś mu dolega. Drapak dla kota ustawiony w mieszkaniu pozwoli zachować przed zniszczeniem nasze meble.

Drapaki dla kota zapewniają naszym pupilom komfort, są bardzo potrzebne szczególnie kotom przebywającym stale w mieszkaniu.  Drapak dla kota służy też do gimnastyki. Kot rozciąga mięśnie, a na bardziej rozbudowanych drapakach ma okazję do bardziej skomplikowanych zabaw. Najlepiej jest jak najwcześniej przyzwyczaić kociaka do drapaka, aby ochronić przed podrapaniem fotele czy kanapę.

Gdzie ustawić drapak dla kota?

Zazwyczaj koty drapią przedmioty w miejscu, gdzie często przebywają właściciele, dlatego ofiarą może paść kanapa w salonie. Koty lubią też zaznaczać swoje terytorium niedaleko drzwi wejściowych, gdzie spodziewają się spotkać jakieś obce stworzenie, na przykład innego kota.

Najlepiej ustawić drapak dla kota tam, gdzie widzieliśmy naszego kota drapiącego. Drapaki dla kotów, nawet najatrakcyjniejsze, ustawione w nieodpowiednim miejscu będą stały puste.

Jaki drapak dla kota wybrać?

W sprzedaży są dostępne różne rodzaje drapaków dla kotów.

Drapak może mieć formę dywanika z sizalu, który jest odporny na uszkodzenia i może służyć kotu jako wygodne miejsce do drzemki. Jest to najtańsza opcja, kosztuje kilkadziesiąt złotych. Popularne są również drapaki dla kotów w postaci drewnianego słupka, ustawionego na podstawce pionowo lub skośnie, owiniętego tkaniną. Takie drapaki można kupić w cenach od stu złotych do nawet kilku tysięcy złotych, jeżeli są bardziej rozbudowane, ekskluzywne, wyposażone w siedziska, budki, hamaki, zabawki. Drapak dla kota może stać na podłodze lub być przymocowany do ściany, a nawet do sufitu.

Drapak powinien być dostosowany do wielkości kota. Zazwyczaj drapaki dla kotów dostępne są w kilku różnych rozmiarach. W sprzedaży są również drapaki dla kociąt oraz dla hodowli, a także drapaki wodoodporne, przeznaczone do stawiania na zewnątrz, do wolier lub na balkony.

 Na rynku oferta drapaków dla kotów jest bardzo bogata, mają one najróżniejsze kształty, posiadają różne funkcje i akcesoria. Wybierając drapak dla kota, kierujmy się po prostu własnym gustem i upodobaniami pupila. Jeżeli kot lubi dużo spać, sprawmy mu drapak – dywanik lub fotel, jeżeli jest ruchliwy i lubi skakać, na pewno ucieszy się z drapaka z huśtawką zawieszonego u sufitu.