Odpowiednia klatka dla chomika – jaką wybrać?

Chomiki to małe, ruchliwe gryzonie. Często wybierane są na pierwsze zwierzątko dla dziecka. Pomimo swoich niewielkich wymagań i zajmowania małej przestrzeni, chomiki także potrzebują pewnej ilości uwagi oraz opieki. Komfortowe warunki pozwalają na redukcję stresu u zwierzęcia oraz na przyjemne życie. Podstawową kwestią jest zapewnienie chomikowi wygodnego, bezpiecznego schronienia. Co powinna zawierać klatka dla chomika i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Wielkość klatki

Klatka dla chomika powinna pozwolić zwierzęciu na swobodne poruszanie się, zabawę, mycie, oraz na komfortowe życie pełne ruchu. Nie powinna być zbyt mała ponieważ wtedy nie zmieścimy tam zabawek, dodatkowego domku, bądź piętra. Chomik powinien czuć się komfortowo oraz bezpiecznie w swoim domu, prawdopodobnie bowiem spędzi tam większość swojego życia. Odpowiednich rozmiarów klatka dla chomika i tak nie zajmować będzie zbyt dużej przestrzeni. Chomiki są na tyle małymi zwierzakami, że nawet relatywnie duża klatka nie będzie tak na prawdę duża. Nie powinniśmy zatem martwić się, że klatka zajmie nam ogromną ilość miejsca w pokoju. Za to na pewno większy rozmiar korzystnie wpłynie na samopoczucie naszego małego pupila.

chomik - wybór klatki dla chomika

Akcesoria

Aby zwierzę czuło się odpowiednio w swoim domu, koniecznie musimy wyposażyć go w niezbędne akcesoria. Dobrze jeśli klatka dla chomika posiada dwa piętra z drabinką. W takiej konfiguracji, chomik ma osobne miejsca, w których może spędzać czas. Dno klatki powinny wypełniać naturalne trocinki. Sypiąc trociny pamiętajmy aby było ich na tyle dużo, by chomik mógł się w nich swobodnie zakopać. Chomiki uwielbiają chować się w trocinach. Powinny mieć także miejsce, gdzie mogłyby schronić się i pozostać niewidocznymi. Miejscem takim jest mały domek, który można umieścić na dole klatki. Klatka dla chomika powinna posiadać na wyposażeniu różnego rodzaju zabawki dla małego gryzonia. Popularną i znaną wśród posiadaczy chomików zabawką jest kołowrotek. Chomik biega w nim po okrągłej konstrukcji, która kręci się. Jest to bardzo ważna zabawka ponieważ pozwala chomikowi pozbyć się nadmiaru energii. Klatka dla chomika powinna zatem być na tyle duża aby pomieścić koło do biegania. Kolejnymi akcesoriami w jakie powinniśmy się zaopatrzyć są: poidełko, miseczka na karmę, oraz sama karma. Rozmieszczenie tych przedmiotów może być dowolne, najważniejszym kryterium tutaj powinien być komfort zwierzęcia. Możemy także rozmieścić w klatce różnego rodzaju przysmaki, których pełno na rynku produktów dla gryzoni.

Gdzie powinna stać klatka dla chomika?

Klatka dla chomika powinna zostać umiejscowiona w bezpiecznym miejscu. Nie może na nią świecić słońce, padać deszcz, ani wiać wiatr. Chomik powinien mieć dostęp do świeżego powietrza oraz cienia. Najlepiej jeśli postawimy klatkę w bezpiecznym kącie gdzieś w pokoju, bądź na szafce. Musi to być miejsce, gdzie nikt o nią nie zahaczy i jej nie strąci. Chomiki w nocy potrafią być bardzo aktywnymi zwierzętami. Dlatego uwzględnijmy także nasz własny komfort wybierając miejsce klatki. Niekoniecznie dobrym pomysłem będzie postawienie jej obok łóżka. Chomik mógłby nam nie dać zasnąć.

https://www.krakvet.pl