Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by opiekun miał świadomość na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć lub wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać wysoką potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Spinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, zwierzęta uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
urlop właściciela
remont albo przemeblowanie
niska stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – również obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do kota, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. Na rynku dostępne są także produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów