Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Przez swoje niewielkie rozmiary może być ciekawą alternatywą dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, w kwestii pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy hodować tam więcej świnek.Istotnym jest, aby pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się z klatki. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto dbać o porządek w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie naszej świnki morskiej warto umieścić w środku potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, gdyż będzie mieć prywatną przestrzeń, w której będzie mogła schować się aby odpocząć albo uspokoić się, kiedy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kotów